A Somlói Apátsági Pince a Somló-hegy déli lejtőin található, és több mint 20 éves múltra tekint vissza. A pince története az egykori apátsági birtokokra nyúlik vissza, amelyek területein évszázadokon keresztül borászkodtak. A pincészet célja a hagyományos somlói borászat értékeinek megőrzése és továbbadása.
A borászat szőlőültetvényei a Somló-hegy vulkanikus talaján helyezkednek el, amely gazdag ásványi anyagokban, különösen bazaltban. Ez a talaj összetétel jelentős hatással van a borok karakterére, különösen az olyan fajták esetében, mint a juhfark.
A Somlói Apátsági Pince a Somló-hegy déli lejtőin található, ahol a szőlőt a tökéletes érettség állapotában szüretelik. A pincészet 3 hektáros területén körülbelül 15 000 tőke szőlőt gondoznak, főként juhfark, hárslevelű és furmint fajtákat. A szőlőművelés során a hangsúly a kézi munkán van, és a növényvédelmet minimálisra csökkentik, kizárólag környezetbarát szerekkel. A borászat 2017 óta organikus tanúsítvánnyal rendelkezik .
A szüretet követően a szőlőt kíméletesen bogyózzák, majd egy napos áztatás után 50-60%-os lékinyeréssel préselik. A mustot 50 és 2000 liter közötti magyar tölgyfahordókban erjesztik, fajélesztők használata nélkül, spontán módon. Az erjedés után a bor egy évig érlelődik a hordókban, hogy megőrizze frissességét és gazdag aromáit.
Ez a hagyományos és természetes borkészítési módszer lehetővé teszi, hogy a bor tükrözze a Somló-hegy vulkanikus terroirját, különösen a juhfark fajtára jellemző ásványos és mandulás jegyeket.
A borászat technológiája a tisztaságra, az egyszerűségre és a kompromisszummentességre alapul. A szőlőművelés során kizárólag környezetbarát növényvédő szereket használnak, és a borok készítése során sem alkalmaznak mesterséges élesztőket, ként vagy derítőszereket. Ez a természetes megközelítés lehetővé teszi a terroir tiszta kifejeződését a borokban.